khebregan
04 خرداد 1402 - 15:25

امسال ۵۶ کاروانسرا ثبت جهانی می‌شود/ دارابی: انجمن خیرین میراث‌فرهنگی ثبت شده است

قائم‌مقام وزیر و معاون وزیرمیراث‌فرهنگی کشور گفت: امسال ۵۶ کاروانسرای ایران ثبت جهانی می‌شود که ۲ اثر متعلق به کرمان است.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون وزیر میراث‌فرهنگی کشور در همایش ملی پایگاه جهانی ارگ بم با اشاره به ثبت انجمن خیرین میراث‌فرهنگی در وزارت میراث‌فرهنگی گفت: از طریق این انجمن قصد داریم از مردم دنیا -به ویژه ایرانیان مقیم کشورهای دیگر- بخواهیم تا برای نگهداری و مرمت گنجینه بزرگ میراث‌فرهنگی با این وزراتخانه همکاری کنند.

دارابی گفت: زمانی که از میراث‌فرهنگی صحبتی به میان می‌آید؛ هویت، زبان، دین و تاریخ‌ کشورمان در ذهن‌ها تداعی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شاهنامه حکیم فردوسی بیش از ۲هزار بار از واژه «ایران» استفاده شده است، افزود:کشوری که فردوسی، سعدی و حافظ دارد، دچار گسست موقعیتی نمی‌شود و به گذشته خودش افتخار می‌کند.

معاون میراث‌ فرهنگی کشور با بیان اینکه ایران با قدمت ۷ هزار ساله‌اش، به قدمت تاریخ پهلو می‌زند، تصریح کرد: سابقه بیش از یک میلیون سال سکونت بشری در ایران وجود دارد و امروز که از ایران عزیز صحبت می‌کنیم بیش از ۳۵ هزار اثر به نام این کشور ثبت شده است.

دارابی گفت: با ۲۶ اثر جهانی در حوزه میراث ملموس و ۲۱ میراث ناملموس فرهنگی، ایران در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه دو دهه درگیر مسائل انقلاب و جنگ بودیم و نتوانستیم آثار ارزشمند تاریخی را ثبت جهانی کنیم، اظهار داشت: اثری که ثبت جهانی می‌شود، نه تنها به مردم آن شهر و استان، بلکه به تمامی آحاد جامعه بشری تعلق دارد و مردم باید برای معرفی آن‌ها تلاش کنند.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه ۷ اثر ثبت شده جهانی در استان کرمان وجود دارد، افزود: امسال ۵۶ کاروانسرای ایران ثبت جهانی می‌شود که ۲ اثر متعلق به کرمان است و با ثبت این آثار، تعداد آثار ثبت شده جهانی کرمان به ۹ اثر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های ویژه در حوزه‌های میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان در نظر داریم خاطرنشان کرد: از مدیران استانی خواسته‌ایم به حوزه‌های مذکور اعتباری ویژه‌ای تخصیص دهند.

معاون میراث‌ فرهنگی کشور با بیان اینکه استان کرمان را باید جزء مقاصد اصلی گردشگری کشور قرار دهیم، گفت: سعی شده توزیع منطقی در مقاصد گردشگری انجام شود و باید در دوران پساکرونا در زمینه زیرساخت‌های گردشگری قدرتمند عمل کنیم.

۲ کاروانسرای استان کرمان ثبت جهانی می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان هم در این مراسم گفت: استان کرمان بالغ بر ۷۰۰ اثر ثبت ملی و  ۷ اثر ثبت جهانی دارد که دو اثر دیگر در قالب کاروانسرا به آثار ثبت جهانی استان اضافه خواهد شد.

فریدون فعالی در نشست مدیران پایگاه‌های میراث ملی و جهانی استان کرمان در بم اظهارداشت: شهرستان بم قبل از سال ۸۲ و وقوع زلزله، مقصد گردشگری بود اما بعد از آن، اوضاع متفاوت شد و اکنون به واسطه تلاش و زحمات مدیران، اتفاقات خوبی در بم رخ داده و ارگ تاریخی بم احیا شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان در مسیر گردشگری جدیدی قرار گرفته و امکان بازدید در شب از ارگ تاریخی بم نیز فراهم شده است افزود: بسیاری از جاذبه‌های ما در کرمان توانمند شده‌ و شرایط بازدید برای آنها فراهم شده است.

فعالی خاطرنشان کرد:کرمان در مسیر گردشگری قرار گرفته است، به طوری‌که در ایام نوروز در رتبه‌بندی‌ها جزء ۵ استان اول کشور بودیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238031